URAL – granica między Europą a Azją

serial dokumentalny

Ural – magiczna linia oddzielająca dwa światy – Europę i Azję to Ziemia nieznana. Ten niezwykły rejon był przez dziesięciolecia bardzo pilnie strzeżony przez władzę radziecką ze względu na swoje bogactwa. Do niedawna dziennikarze i filmowcy mogli tylko marzyć o pokazaniu tego zakątka świata.

Tryptyk „Ural – granica między Europą a Azją” odkrywa przed widzami trzy zupełnie różne części Uralu: północny, środkowy i południowy

Złoto, diamenty, minerały, złoża gazu oraz łagry Workuty – to wszystko można zobaczyć na północy Uralu. To kraina wiecznej zmarzliny i zamieszkujący ją Nomadowie, którzy do dziś kultywują swoje prastare i tajemnicze obrzędy. W czasie naszej wędrówki odkrywamy nieznane rytuały miejscowej ludności. Odwiedzamy także Workutę, która do 1991 roku była miejscem zamkniętym i która z lotu ptaka przypomina kształtem trupią czaszkę. Północy Ural to miejsce uświęcone krwią setek tysięcy więźniów stalinowskiego reżimu, miejsce w którym nie można zapomnieć o tragicznych dziejach Rosji i całej Europy.

Podróż w czasie odbywamy także podczas wędrówki przez Ural środkowy. Najważniejsze miasto tego regionu – Jekaterinburg zostało założone przez pierwszego cara Rosji Piotra I i tam właśnie został zamordowany wraz z rodziną ostatni imperator Mikołaj II. W tej części Uralu spotkać można ludzi, których nie zobaczy się nigdzie indziej. Odwiedzamy kobiety, które podczas wojny jako młode dziewczyny budowały słynne czołgi T-34 Spotykamy także Borysa Wasiliewicza Gulajewa – Usowa redaktora naczelnego pisma „Stalin”, który uważa, że jest wnukiem Stalina, zaś jego dziadek nie był mordercą, lecz Chrystusem XX wieku.

Niezwykli ludzie żyją również w południowym Uralu. Spotykamy między innymi Machasza Bałgimbaja, przedstawiciela wielopokoleniowej rodziny nafciarzy, od lat związanych z kazachskimi złożami ropy naftowej.

Mimo że Kazachstan dysponuje niezwykłymi bogactwami: ropą naftową i kawiorem, jest to państwo straszliwie biedne. Lata władzy radzieckiej zniszczyły ten rejon Uralu. Dziś wszyscy mieszkańcy tej ziemi zadają sobie jedno pytanie: jak wyglądać będzie przyszłość Kazachstanu, Uralu i całej Rosji?

Reżyserem tej niezwykłej trzyczęściowej podróży przez Ural jest znana dokumentalistka Hanna Kramarczuk zaś pomysłodawcą Stanisław Krzemiński, producent takich serii dokumentalnych jak „Dzika Syberia” czy „Tajemnice Rosji I” i „Tajemnice Rosji II”


URAL PÓLNOCNY
Zesłańcy Tundry

URAL ŚRODKOWY
Żelazne serce Rosji

URAL POŁUDNIOWY
Bezdrożami Kazachstanu