szwedzkietango.jpg

SZWEDZKIE TANGO

film dokumentalny

  • scenariusz i reżyseria: Jerzy Śladkowski
  • zdjęcia: Gunnar Källström
  • montaż: Agnieszka Bojanowska PSM, Sławomir Piernik PSM
  • produkcja: BESTA FILM Stanisław Krzemiński
  • rok produkcji: 1999
  • czas: 58 min


Kiruna w północnej Szwecji. Długa ciemna zima i prawie arktyczne temperatury. Wydawać by się mogło, że nie znajdziemy miejscowości, gdzie można by spotkać gorących tancerzy tanga. Jednakże Kerstin i Hans, oboje po siedemdziesiątce, od 50 lat tworzący parę, odkryli miłość do argentyńskich rytmów i starają się ukoić swoje zmęczone kości w rytmie tanga.

Taniec był w Szwecji dla starszej generacji pewną tradycją. Wszędzie zachęca się do „gamla dans” (starego tańca). Na ogół jest to jednak Polka, którą się tańczy na gładkich parkietach dużych hal, w szwedzkich prowincjach. Kerstin i Hans jednakże zdecydowali, dać szansę wyżycia swojemu temperamentowi w tangu.

A temperament mają oboje. Mimo ich długiego wspólnego pożycia, jeszcze się coś między nimi tli. Czasami wybuchają też głośne sprzeczki. Jednakże oboje znoszą te konflikty jak w „Scenach małżeńskich” Ingmara Bergmanna.

Wielokrotnie wyróżniany nagrodami (między innymi Prix Italia i Felixem) polsko-szwedzki reżyser Jerzy Śladkowski przez cztery miesiące obserwował tych dwoje, przy ich pełnych trudu usiłowaniach pokonania trudnych kroków, w czasie sprzeczek i okazywania sobie czułości. Towarzyszył im również w czasie ich wielkiej podróży do Eldorada Tanga – do Buenos Aires. Kerstin i Hans chcieli tam podpatrzeć jak się tańczy z melancholijnym uczuciem.

Film Śladkowskiego opowiada o fascynacji tańcem, który rozpoczął swój zwycięski pochód kiedyś w ubogich dzielnicach argentyńskich metropolii, mówiącym o intymności i zażyłości. Przy czym pozwala nam wczuć się w życie pary miłosnej w wieku emerytalnym.