klatwaskarbuinkow.jpg

KLĄTWA SKARBU INKÓW

film dokumentalny

  • scenariusz i reżyseria: Krzysztof Lang
  • zdjęcia: Tomasz Michałowski, Andrzej Jeziorek, Tomasz Wert
  • montaż: Jacek Stanclik PSM
  • produkcja: BESTA FILM Stanisław Krzemiński
  • na zlecenie: ZDF, ARTE, TVP
  • rok produkcji: 2001
  • czas: 53 min

To przez nią od stuleci ludzie poszukujący legendarnych bogactw tracą życie. To przez nią giną niepokorni śmiałkowie pragnący odnaleźć złoto Synów Słońca. To ona od wieków pobudza wyobraźnie i rozpala żądze zdobycia mitycznej fortuny. Tych którzy odważyli się sięgnąć po inkaskie złoto spotkała straszliwa zemsta. To ona połączyła egzotyczne Peru z hiszpańską Sewillą, włoską Wenecją i daleką polską Niedzicę.

„Klątwa skarbu Inków” to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. To opowieść o potężnej cywilizacji, jej dramatycznym upadku i zaginionym bogactwie. O legendzie inkaskiego złota, o morderczej klątwie i budzącym grozę Todescode. O polskim polityku Andrzeju Beneszu, który po drugiej wojnie światowej poszukiwał śladów swego legendarnego przodka węgierskiego hrabiego Sebastiana Berzeviczy. Według rodzinnych przekazów Sebastian udał się w XVIII wieku do Peru, poślubił inkaską księżniczką by wreszcie znaleźć schronienie w dalekiej Italii.

Dwieście lat później odnajdujemy w Wenecji ślady uciekinierów i echa dramatycznych wydarzeń, które zmusiły ich do niebezpiecznej podróży do zamku w Niedzicy. To właśnie tam spocząć miały poszukiwane od stuleci mityczne bogactwo. Tam też Andrzej Benesz odnalazł w 1946 roku tajemnicze quipu, które do dziś pozostaje nieodczytane.

Film Krzysztofa Langa ukazuje historię legendarnego skarbu od czasów konkwisty aż do tajemniczych wydarzeń rozgrywających się w Polsce w XX wieku. Ukazuje losy ludzi pragnących rozwikłać niezwykłą zagadkę i śmiałków którzy do dziś poszukują złota nie obawiając się klątwy skarbu Inków.