tajemnicerosji1

TAJEMNICE ROSJI I

serial dokumentalny


Miejsce prób atomowych Nowa Ziemia, miasto diamentów Udacznyj, niegdyś należące do Japonii wyspy Kuryle Południowe stanowiły dotychczas białe plamy na dziennikarskiej mapie świata. Dzięki uporowi i sprytowi autorom serii udało się dotrzeć do tych miejsc, najbardziej strzeżonych w ogromnym imperium pod znakiem kremlowskiej gwiazdy. Na przykładzie poruszających losów ludzkich przedstawiają w trzech filmach tej serii rzeczywistość miejsc, które oficjalnie nie istnieją.

Rosjanie kochają tajemnice. Ukrywanie i zakazy stały się częścią ich codzienności. Jeśli coś jest dostępne, to pewnie nie ma większej wartości. Rosyjscy władcy – ci o błękitnej krwi i ci spod znaku czerwonej gwiazdy, rozsiali po całej Rosji niezliczone kryjówki i zakazane miejsca. Na każdym kroku rzeczy zwykłe i codzienne przekształcano w ogromne tajemnice: bazy wojskowe, mosty, dworce, kompleksy gospodarcze, złoża surowców naturalnych i siedziby nomenklatury.

Rosjanie – nie skarżąc się – żyli i żyją nadal na obszarach zamkniętych i w miastach bez nazw, posługują się mapami pełnymi fałszywych nazw osiedli i ulic oraz zmienionych biegów rzek, a przede wszystkim żyją nadal pełni nieufności wobec wszelkiej ciekawości. Pożegnanie z mocno już osadzonymi w świadomości tajemnicami, również w czasach demokracji nie przychodzi przywódcom łatwo. Dyrektorzy fabryk i prości robotnicy nie pozwalają obcym wejść na teren swoich zakładów nie tylko ze wstydu z powodu prymitywnej i przestarzałej techniki, nawet jeśli działa ona bez zarzutu… Otwartość oznacza utratę władzy.

Kto chce się dostać w tajemne rejony byłego Związku Radzieckiego, w głęboki cień czerwonej gwiazdy, musi kupić zezwolenie, przedrzeć się przez labirynt rosyjskiej administracji z niezliczoną ilością dokumentów, pieczątek i odstać niekończące się godziny przed kolejnymi drzwiami kolejnych gabinetów, pozyskując przychylność funkcjonariuszy służb specjalnych i ludzi sprawujących niejasne funkcje.

Tak właśnie ekipa realizatorów dotarła do miejsc, które jeszcze stosunkowo niedawno wydawały się być nieosiągalne w ciemności i zimnie rosyjskiej głębi – do posterunków rosyjskiej władzy i bogactwa. Ich mieszkańcy prowadzą nierzeczywiste życie. Jakby tajemnica otaczająca miejsce pochłonęła również jego ludzi.

tajemnicerosji1-nowaziemia
NOWA ZIEMIA-ARCHIPELAG STRACHU
tajemnicerosji1-kuryle
KURYLE-WYSPY ZAPOMNIANYCH
tajemnicerosji1-udacznyj
UDACZNYJ-MIASTO DIAMENTÓW